DISC '98
(formerly WDAG)

12th International Symposium on DIStributed Computing

Tentative Conference Program

Wednesday, September 23rd
17:00 - 20:00 Reception
Thursday, September 24th
9:00 - 9:15 Opening
9:15 - 10:15 Keynote Talk - Nicola Santoro
10:15 - 10:35 Coffee Break
10:35 - 11:55 Session 1 (Networks)
Directed Virtual Path Layouts in ATM Networks, Jean-Claude Bermond, Nausica Marlin, David Peleg and Stephane Parennes.
Propagation and Leader Election in a Multihop Broadcast Environment, Israel Cidon and Osnat Mokryn.
The Compactness of Interval Routing for Almost All Graphs, Cyril Gavoille and David Peleg.
Efficient Deadlock-free Multi-dimentional Interval Routing in Interconnection Networks, R. Kralovic , B. Rovan, P. Ruzicka and P. Stefankovic.
11:55 - 12:20 Coffee Break
12:20 - 13:20 Session 2 (Reliability)
Transient Fault Detectors, Joffroy Beauquier, Sylvie Delaet , Shlomi Dolev and Sabestien Tixeuil.
A Decision - Theoretic Approach to Reliable Message Delivery, Francis Chu and Joseph Halpern.
A Stabilizing Repair Time, T. Herman.
13:20 - 15:05 Lunch Break
15:05 - 16:25 Session 3 (Agreement)
Efficient Byzantine Agreement Secure Against General Adversaries, Matthias Fitzi and Ueli Maurer.
Failure Detection and Consensus in the Crash-Recovery Model, Marcos Kawazoe Aguilera , Wei Chen and Sam Toueg.
Optimistic Atomic Broadcast, Fernando Pedone and Andre Schiper.
Approximate Agreement with Mixed Model Faults: Algorithm and Lower Bound, Richard Plunkett and Alan Fekete.
Businness Meeting
Rump Session - Poster Session
Friday, September 25th
9:15 - 10:15 Keynote Talk - Santosh Shrivastava
10:15 - 10:35 Coffee Break
10:35 - 11:55 Session 4 (Systems)
Using Remote Access Histories for Thread Scheduling in Distributed Shared Memory Systems, Assaf Schuster and Lea Shalev.
Lifetime Based Consistency Protocols for Distributed Objects, Francisco J. Torres-Rojas, Mustaque Ahamad and Michel Raynal.
The Arrow Directory Protocol, Michael Demmer and Maurice Herlihy.
OFC : A Distributed Fossil-Collection Algorithm for Time-Warp, C.H.Young , N.B.Abu-Ghazaleh and P.A. Wilsey.
11:55 - 12:20 Coffee Break
12:20 - 13:20 Session 5 (Shared Memory)
Computing in Totally Anonymous Asynchronous Shared Memory Systems, Hagit Attiya , Alla Gorbach and Shlomo Moran.
Fairness of Shared Objects, Michael Merritt and Gadi Taubenfeld.
Deriving a Scalable Algorithm for Mutual Exclusion, Yin-Kuen Tsay.
13:20 - 15:00 Lunch Break
Andros Tour
Conference Dinner
Saturday, September 26th
9:15 - 10:15 Keynote talk- Yoram Moses
10:15 - 10:35 Coffee Break
10:35 - 11:55 Session 6 (Wait Free)
Amortized Complexity of Wait-Free Protocols: the Case of Renaming, Wayne Eberly , Lisa Higham and Jolanta Warpechowska- Gruca.
A Complete Classification of Wait-Free Loop Agreement Tasks, Maurice Herlihy and Sergio Rajsbaum.
A Complete and Constant Time Wait-Free Implementation of CAS from LL/SC and Vice Versa, Prasad Jayanti.
Wait– Free Synchronization in Quantum-Based Multiprogrammed Systems, James H. Anderson, Rohit Jait and David Ott.
11:55 - 12:20 Coffee Break
12:20 - 13:20 Session 7 (Groups)
A more Commited Quorum-Based Three Phase Commit Protocol, T. Kempster, C. Stirling and P. Thanisch.
Multicast Group Communication as a base for a Load-Balancing Replicated Data Service, Roger Khazan, Alan Fekete and Nancy Lynch.
The Bancomat Problem: An Example of Resource Allocation in a Partitionable Asynchronous System, Jeremy Sussman and Keith Marzullo.
13:20 - 15:00 Lunch Break
15:00 - 16:20 Session 8 (Internet)
Seamlessly Selecting the Best Copy from Internet–Wide Replicated Web Servers, Yair Amir, Alec Peterson and David Shaw.
Java: Memory Consistency and Process Coordination, Lisa Higham and Jalal Kawash.
A New Protocol for Efficient Transversal Web Caching, Jean Marc Menaud , Valerie Issarny and Michel Banatre.
Conference Adjourn