SCHOOL OF ENGINEERING SCHOLARSHIPS

The School of Engineering presented more than $710,000 in merit scholarships to over 300 continuing undergraduate engineering students during a gala ceremony in March 2013. The scholarships are sponsored by alumni and industrial friends and range in size from $1,000 to $5,000, with a $2,500 average scholarship award. These are in addition to, and distinct from, University-level scholarships. The recipients appear below.

For information about sponsoring a scholarship, or to apply for a merit-based scholarship, please contact Dr. Daniel Burkey, Associate Dean for Undergraduate Education, at 1(860) 486-5466.

View: Photo Gallery

ACCENTURE SCHOLARSHIP FOR BUSINESS AND ENGINEERING STUDENTS

Amanda K. McBride (CE Senior)

Julian A. Rose (BME Sophomore)

Monica C. Smith (ME/GERMAN Senior)

Tyler S. Williams (CSE Junior)

ALTSCHULER FAMILY SCHOLARSHIP

Thomas P. Capuano (EE Senior)

Kayla Kamerer (MEM Junior)

Greg Reinhold (CSE Senior)

Artur Ulatowski (EE/GERMAN Senior)

Cory S. Wang (CSE Junior)

AMERICAN SCREW COMPANY FOUNDATION SCHOLARSHIP

John L. Bates (ME Senior)

Samantha A. Brown (ME Sophomore)

ANONYMOUS DONOR BRIDGE SCHOLARSHIP

Diego E. Aguilar (ME Senior)

Joseph S. Buyonje (CE Senior)

Allan L. Dotson (CSE Freshman)

Christian D. Gonzales (BME Junior)

Amy L. Hernandez (ME/GERMAN Freshman)

Michael R. Johnson (ENVE Senior)

Heather Leask (EE Senior)

Kristen E. Malloy (BME Senior)

Tochukwu Njoku (UENGR Sophomore)

Catherine E. Oliver (BME Junior)

Alex Paredes (MSE Freshman)

Genesis Quiles-Galarza (CHEG/GERMAN Junior)

Dennis M. Rivas (ME Senior)

Alexandria J. Rosa (MSE Freshman)

Maria A. Sanchez (CHEG Senior)

Casey Seymour (ME Freshman)

Kevin J. Smith (BME Junior)

Alexander J. Urizar (BME Sophomore)

Julio C. Yela (EE Senior)

ANONYMOUS DONOR LEARNING MENTORSHIP SCHOLARSHIP

Spencer C. Beck (BME Senior)

Michael A. Cantara (EGPHY Sophomore)

Krystian Charubin (CSE Sophomore)

Brianna S. Church (ENVE Sophomore)

Kathleen P. Coleman (MSE Sophomore)

Jamie L. Corwel (CHEG Sophomore)

Andrea M. DiVenere (CHEG Senior)

Victoria A. Drake (CHEG Freshman)

Brandon S. Farrell (CHEG Sophomore)

Alyssa C. Fasciano (BME Junior)

Isha A. Garg (BME Sophomore)

David M. Hackney (EE Senior)

Alexandra H. Hain (CE Junior)

Nataliya Nechyporenko (ME Sophomore)

Cheon Jin Park (CSCI Sophomore)

Elizabeth G. Rey (ME Senior)

ASHMORE SCHOLARSHIP FOR THE SCHOOL OF ENGINEERING

Justin D. Dubrosky (ME Junior)

AT&T SCHOLARSHIP

Haley Kopp (CHEG Senior)

Joshua A. Leveillee (MSE Senior)

Andrus E. Maandi (BME Sophomore)

Thomas P. Taing (CHEG Junior)

JOHN AND CARLA AUGUSTYN SCHOLARSHIP

Ari F. Fischer (CHEG Junior)

THE RICHARD BALLANTYNE SCHOLARSHIP

Jaime S. Kessler (ME Junior)

Cheng Yang (BME Senior)

MARY AND JAMES BARGER SCHOLARSHIP IN ENGINEERING

Justin A. Bunnell (ME Junior)

BAYER EUROTECH SCHOLARSHIP

Christian W. Gibney (BME/GERMAN Senior)

DR. JOHN C. BENNETT ENGINEERING EXCELLENCE SCHOLARSHIP

Riley A. Northrop (ME Junior)

BENTLEY SYSTEMS INCORPORATED SCHOLARSHIP

Joseph A. Raver (CSE Junior)

Michael R. Tedford (CSCI Junior)

THE BORGHESI FAMILY SCHOLARSHIP

Rufat F. Kulakhmetov (ME Senior)

THE RACHEL AND RONALD BRAND FAMILY SCHOLARSHIP

Nabid Ahmed (BME Junior)

Jamie R. Mierzejewski (BME Junior)

Christopher M. Regan (CE Junior)

Yasemin Saplakoglu (BME Freshman)

Timothy T. Siu (MSE Junior)

BRIDGE FAMILY SCHOLARSHIP

Austin Funes (CompE Sophomore)

JAMES C. BURNS MEMORIAL SCHOLARSHIP

Matthew W. McKinney (CHEG Sophomore)

Brandon M. Shore (BME Freshman)

 

CANTOR COLBURN LLP ENDOWED SCHOLARSHIP IN ENGINEERING

Nicole A. Henry (CHEG/GERMAN Junior)

CANTOR COLBURN LLP PRESIDENTIAL CHALLENGE ENGINEERING SCHOLARSHIP

Zhuoqing Xu (CSCI Junior)

CIGNA SCHOLAR PROGRAM IN ENGINEERING

Simi A. Hartstein (CSCI Sophomore)

Krystian Charubin (CSE Sophomore)

Timothy R. Barron (CSCI Sophomore)

THE CONNECTICUT ENERGY FOUNDATION SCHOLARSHIP FOR SMART ENERGY USE, CONSERVATION AND SUSTAINABILITY

Andrea M. DiVenere (CHEG Junior)

Shannon E. Gagne (MSE Junior)

Shu Wan (EE Junior)

Julio C. Yela (EE Senior)

CHARLES H. COOGAN JR. MEMORIAL SCHOLARSHIP

Jane E. Larson (ME Junior)

ALLAN J. COVIELLO MECHANICAL ENGINEERING SCHOLARSHIP

Alen Uvalic (ME Junior)

HUGH L. AND JUDITH R. COX SCHOLARSHIP ENDOWMENT

Tara L. D’Ambruoso (EGPHY Sophomore)

CT AND BADEN-WÜRTTEMBERG (BW), GERMANY EUROTECH SCHOLARSHIP

Naomi R. Adler (CHEG/GERMAN Senior)

Eric A. Bousfield (MSE/GERMAN Senior)

Robert F. Domin (ENVE/GERMAN Senior)

Shaun T. Fritts (ME/GERMAN Junior)

Nathan J. Goulet (ME/GERMAN Senior)

Donald L. Karg (ME/GERMAN Senior)

Stephen A. Kimble (CSE/GERMAN Senior)

John O’Brien (ME/GERMAN Senior)

Wyatt R. Pedrick (CHEG/GERMAN Senior)

Kimberly A. Reindl (ME/GERMAN Junior)

Theodore D. Rummel (CHEG/GERMAN Senior)

Kimberly A. Sayre (CompE/GERMAN Junior)

Christian Stockinger (CHEG/GERMAN Senior)

Christopher R. Stocklin (ME/GERMAN Senior)

Artur Ulatowski (EE/GERMAN Senior)

THE DABORA MERIT AWARD IN MECHANICAL ENGINEERING

Robert Herman (ME Senior)

ANTHONY F. DEMSEY SCHOLARSHIP

Andrus E. Maandi (BME Sophomore)

JOHN T. AND SUSAN B. DEWOLF SCHOLARSHIP

Pearse M. McManus (CE Junior)

Lucia Petriccione (CE Senior)

JOEL S. AND HEIDI S. DOUGLAS ENGINEERING SCHOLARSHIP

Ethan J. Aebli (EE Sophomore)

Sonal V. Muzumdar (BME Sophomore)

Viren P. Shinde (CSE Junior)

RICHARD AND HELEN DOUGLASS ENDOWED SCHOLARSHIP IN ELECTRICAL ENGINEERING

Shalini Khare (EE Senior)

Edward Novikov (EE Sophomore)

W. BREWSTER EARLE ACADEMIC OPPORTUNITY FUND IN ENGINEERING

Mario Aguayo (CSCI Freshman)

ELECTRICAL ENGINEERING MINORITY STUDENT SCHOLARSHIP

Jenna L. Wood (EE Freshman)

ENGINEERING ACADEMIC SCHOLARSHIP

John J. Iovino (CSE Junior)

Lauren M. Kovacs (CHEG Junior)

Richard D. Lin (BME Junior)

Talya F. Mandelkern (BME Senior)

Julian A. Rose (BME Sophomore)

Lindsay B. Sullivan (EE Junior)

Lyndsey A. Williams (ME Junior)

ENGINEERING UNDERGRADUATE MERIT SCHOLARSHIP

Talya F. Mandelkern (BME Senior)

Kristen R. Manuzzi (BME Senior)

ENSIGN-BICKFORD FOUNDATION SCHOLARSHIP

Nathan J. Goulet (ME/GERMAN Senior)

ETA KAPPA NU SCHOLARSHIP

Geoffrey G. Gutierrez (EE Junior)

EWING SCHOLARS SCHOLARSHIP

Quinton A. Pittman (EE Junior)

HAROLD P. FARRINGTON ENGINEERING SCHOLARSHIP

Lia M. Bonacci (BME Senior)

Kamil Charubin (CHEG Senior)

Alex B. Freeman (MSE Sophomore)

Arie Havasov (CHEG Junior)

Brian E. Mulhall (CSCI Senior)

James K. Ryan (CSE Senior)

Daniel P. Violette (EGPHY Senior)

FIRST IN FAMILY ENERGY SCHOLARSHIP

Lauren M. Bradley (ME Sophomore)

Bruno C. Chima (ME Sophomore)

Alex Dawkins (PRE-ENGR Freshman)

Allan L. Dotson (CSE Freshman)

Joseph E. Eaton (EE Freshman)

Michael F. Grillo (BME Sophomore)

Chelsea Henderson (ME Freshman)

Deidre L. Herdman (ME Junior)

Irving Heredia (ME Freshman)

Tyler W. Luneski (ME Freshman)

Kelsey Reeves (PRE-ENGR Freshman)

Ramon Rivera (EE Freshman)

Damon K. Soto (EE Sophomore)

Rodney J. Sutherland (BME Sophomore)

Kiomarys Toro (ME Freshman)

Jacob T. Walsh (CSE/GERMAN Freshman)

Justin Walters (PRE-ENGR Freshman)

FUSS AND O’NEILL ENDOWMENT SCHOLARSHIP

Lance Norman (CE Senior)

Kevin A. Pierce (ENVE/GERMAN Junior)

JULIUS GARBUS SCHOLARSHIP

Courtney G. Llinares (CE Freshman)

GE ADVANCED MATERIALS ENDOWED SCHOLARSHIP PROGRAM

Rose K. Cersonsky (MSE Senior)

Benjamin J. Coscia (CHEG Junior)

Daniel J. Cunningham (MSE Senior)

Anthony J. DiVanna (ME Junior)

Nathan J. Kastner (CHEG Senior)

Elizabeth Li (ME Senior)

Brian J. Magda (ME Junior)

Nathan C. Martin (MSE Senior)

Jordan A. Parley (MSE Junior)

Louis A. Paulsen (CHEG Junior)

AL GEIB FUND

Sharon E. Scott (ENVE Junior)

M. A. GEIB MEMORIAL AWARD

Andrew Chuckta (ME Senior)

GE KLEIN-STEINMETZ SCHOLARSHIP

Ammad Shaikh (CSCI Junior)

MARY ANN W. GILLEECE ENDOWED SCHOLARSHIP

Chris Monteleone (CHEG Senior)

Thomas J. Wamser (CE Junior)

ALLAN BRIAN GLICKSTEIN SCHOLARSHIP

Travis E. Braisted (ME Sophomore)

William O. Taylor (ME Senior)

ARNOLD GRIFFIN SCHOLARSHIP IN ENGINEERING

John J. Iovino (CSE Junior)

GROSSI FAMILY SCHOLARSHIP

Brittany Bendel (CHEG Junior)

Virginia C. Cousens (CHEG Senior)

Steven J. Frick (CHEG Junior)

Victoria L. Kallsen (ME Junior)

Douglas A. Pence (EGPHY Senior)

RASHID HAMID SCHOLARSHIP

David A. Golfin (CHEG Senior)

Alexander O. Kosakowski (MEM Junior)

HARTFORD SECTION ASME SCHOLARSHIP

Michael L. DiFrancesco (ME Junior)

Shaun T. Fritts (ME/GERMAN Junior)

HCOP CONNECTICUT PRE-COLLEGE ENRICHMENT PROGRAM FELLOWSHIP

Rosalie Bordett (BME Sophomore)

Andres Calleotero (EE Sophomore)

Stephanie M. Marquez (PSYCH Freshman)

Jamil Ghannam (BME Freshman)

Jessica Guerrera (BME Sophomore)

Courtney G. Llinares (CE Freshman)

Rebecca Newman (BME Sophomore)

Tochukwu Njoku (UENGR Sophomore)

Betrand Okonkwo (CHEG Freshman)

Anyssa Quinn (BME Freshman)

Katherine Quinones (BME Freshman)

Julian A. Rose (BME Sophomore)

Alyssa Weinstein (BME Freshman)

Danielle A. White (BIOL Freshman)

THE WINTHROP E. HILDING UNDERGRADUATE SCHOLARSHIP IN ENGINEERING

Wyatt R. Pedrick (CHEG/GERMAN Senior)

WINTHROP AND DOLORES HILDING ENDOWED SCHOLARSHIP

Allen T. Copas (ME Junior)

EDWARD J. HUTCHINS - CHARLES E. WILCOX SCHOLARSHIP

Lauren M. Kovacs (CHEG Junior)

Richard D. Lin (BME Junior)

E. RUSSELL JOHNSTON, JR. MEMORIAL AWARD

Zachary R. Kraus (CE Sophomore)

E. RUSSELL JOHNSTON, SR. MEMORIAL AWARD

Pearse M. McManus (CE Junior)

W. DONALD JOHNSTON MEMORIAL AWARD

Justin Dubrosky (ME Junior)

LIEUTENANT ALLAN JORDAN VETERANS SCHOLARSHIP

Kyle Weber (EE Sophomore)

JUROS SCHOLARSHIP FOR THE SCHOOL OF ENGINEERING

Marion Ma (CSE Senior)

PAUL KRENICKI ENDOWED SCHOLARSHIP IN SUSTAINABLE ENERGY

John S. Corsi (MSE Sophomore)

Brett Decker (CE Senior)

Nicholas J. Fleming (CHEG Junior)

Douglas R. Hendrix (MSE Junior)

Michael R. Jacovino (CE Senior)

Justin E. Liquori (ME Sophomore)

Patrick C. Malloy (ME Sophomore)

Stephen A. Mondak (ME Sophomore)

Michael Rottier (CHEG Sophomore)

Magda D. Sadowski (ME/GERMAN Junior)

JOHN AND CAROLINE KULAK ENDOWED SCHOLARSHIP IN ENGINEERING

Rebecca Nowak (BME Senior)

KEVIN KULAK SCHOLARSHIP IN ENGINEERING

Nabid Ahmed (BME Junior)

MARIO S. AND MARIA G. LATINA SCHOLARSHIP

Robert Herman (ME Senior)

Sarina Moghadam (BME Freshman)

LDE ENGINEERING SCHOLARSHIP

Colleen Jost (CE Senior)

Lucia Petriccione (CE Senior)

Kaitlin Seidensticker (CE Junior)

JOHN LENARD ENDOWED SCHOLARSHIP

Matthew Burnett (CE Senior)

David V. Galgowski (CE Senior)

Alexandra H. Hain (CE Junior)

CARL A. AND EDNA S. LINDBLAD SCHOLARSHIP

Jevic Jardeleza (CSE Junior)

Matthew Joakim (ME Sophomore)

Jonathan T. Kaplan (BME Junior)

Timothy R. Krupski (ME Junior)

Michael J. Portal (UENGR Sophomore)

JOSEPH F. AND ELISABETH S. LOERSCH SCHOLARSHIP

Bilal Kaleem (BME Senior)

Haley Kopp (CHEG Senior)

JOHN A. LONGOBARDI SCHOLARSHIP FUND

Jared C. Farley (EE Junior)

Rebecca E. Loeser (CSE Senior)

Anupam Ojha (EE Senior)

PAUL AND MARY MALI ENDOWED SCHOLARSHIP

Megan M. Giangrande (BME Freshman)

Dean G. Walston (BME Senior)

Douglas A. Pence (EGPHY Senior)

HARRY AND BEATRICE MANSLEY-PETER AND ANASTASIA HARDY SCHOLARSHIP

Lyndsey A. Williams (ME Junior)

MARSHALL SCHOLARSHIP

Ethan Butler (CHEG Senior)

TOM A. MARTIN SCHOLARSHIP

Aliya D. Carter (MSE Sophomore)

Brian M. Sheehan (ME/GERMAN Sophomore)

FRED J. MARYANSKI MEMORIAL SCHOLARSHIP FOR COMPUTER SCIENCE

Zhuoqing Xu (CSCI Junior)

ART MCEVILY SCHOLARSHIP

Douglas R. Hendrix (MSE Junior)

MILONE AND MACBROOM, INC. CIVIL ENGINEERING SCHOLARSHIP

Steven M. Curran (CE Sophomore)

MIRSKY SCHOLARSHIP

Christian W. Gibney (BME/GERMAN Senior)

Tiffany M. Soobitsky (ME Senior)

THE MOLES SCHOLARSHIP

Ashley Kocsis (CE Senior)

Eric A. Moldvay (CE Senior)

ARTHUR F. MUNTER, JR. MEMORIAL SCHOLARSHIP

Joseph P. O’Shea (CSE Senior)

NORTHEAST UTILITIES ENGINEERING SCHOLARSHIP

Malgorzata Chwatko (CHEG Junior)

Allison V. Colberg (CHEG Sophomore)

Steven M. Curran (CE Sophomore)

Ragini S. Phansalkar (CSCI Junior)

Naomi S. Tennakoon (CHEG Junior)

NORTHEAST UTILITIES/GEIB SCHOLARSHIP

Theodore T. Jensen (ENVE Sophomore)

Faye A. Koenigsmark (ENVE Senior)

SHARON NUNES SCHOLARSHIP

Milod C. Kazerounian (CSE Senior)

THE JAMES F. O’LOUGHLIN MEMORIAL SCHOLARSHIP

Shane Tobey (EE Senior)

OYENIYA SCHOLARSHIP

Caritta Kwarko (CE Freshman)

DOMINICK A. PAGANO ENDOWED SCHOLARSHIP IN COMPUTER SCIENCE AND ENGINEERING

Christopher A. Larsen (CSE Junior)

Donald A. McMenemy (EE Senior)

Amanda Sweat (EE Senior)

DOMINICK A. PAGANO ENDOWED SCHOLARSHIP

Cheryl A. Leith (ENVE Junior)

Travis Marshall (ME Senior)

ROLAND AND CAROL PAMPEL ENDOWED SCHOLARSHIP

Paige K. Collins (BME/GERMAN Junior)

Milod C. Kazerounian (CSE Senior)

KRISHNA PATTIPATI ENGINEERING SCHOLARSHIP FUND

Andrew J. Radlbeck (EE Senior)

PITNEY BOWES SCHOLARSHIP

Olivia A. Bonner (EE Junior)

Thanh-Lam N. Dinh (EE Senior)

Bradley P. Koval (ME Junior)

Sean Lapuk (ME/GERMAN Senior)

Qendrim Qeriqi (EE Junior)

Jenna L. Wood (EE Freshman)

PRATT & WHITNEY ENGINEERING DIVERSITY PROGRAM SCHOLARSHIP

Joseph Amat (ME Junior)

Adrian Anthony (CSE Sophomore)

Jordan Banks (UENGR Freshman)

Lauren Bradley (ME Senior)

Samantha A. Brown (ME Sophomore)

Kathleen P. Coleman (MSE Sophomore)

Oluwatosin Edwards (UENGR Sophomore)

Christopher Didero-Gonzalez (MSE/GERMAN Freshman)

Cameron Hansel (MSE Freshman)

Chelsea Henderson (ME Freshman)

Deidre L. Herdman (ME Senior)

Irving Heredia (ME Freshman)

Amy L. Hernandez (ME/GERMAN Freshman)

Alison Hosey (EE Sophomore)

Elsa Kendrick (ME Freshman)

Nicholas Latella (ME Sophomore)

Nataliya Nechyporenko (ME Sophomore)

Somtochukwu Okwuosah (EE Freshman)

Quinton A. Pittman (EE Junior)

Asa Powell (ME Senior)

Kimberly Reindl (ME/GERMAN Junior)

Kiomarys Toro (ME Freshman)

Kacie Wells (MSE Junior)

Jenna L. Wood (EE Freshman)

COLONEL JOSEPH F. REGAN SCHOLARSHIP FUND FOR VETERANS

Gabriella Arroyo (ME Senior)

WALTER M. ROSE ENDOWED SCHOLARSHIP

Kyle R. Bagshaw (BME Senior)

Kate M. Craddock (ME Sophomore)

Reed W. Feery (CE Sophomore)

Paul M. Molinaro (CHEG Sophomore)

Neyati Patel (BME Senior)

Erin M. Robartes (CE Junior)

Jonathan A. Scannell (CSCI Senior)

Andrew T. Silva (CHEG Senior)

THELMA P. AND RAYMOND J. RULIS ENDOWED SCHOLARSHIP

Kate M. Craddock (ME Sophomore)

EDGAR L. RUSSELL SCHOLARSHIP

Andrew B. LaMarche (CHEG Senior)

Jonathan A. Scannell (CSCI Senior)

JOHN S. RYDZ EUROTECH SCHOLARSHIP

Stephen T. Ecsedy (MSE/GERMAN Senior)

SCHOOL OF ENGINEERING DIVERSITY SCHOLARSHIP

Katherine Quinones (BME Freshman)

SCHOOL OF ENGINEERING NORTHEAST SCIENCE BOWL SCHOLARSHIP

Andy Xie (BME Senior)

SCHOOL OF ENGINEERING SCHOLARSHIP AND FELLOWSHIP

Robert F. Domin (ENVE/GERMAN Senior)

VICTOR E. SCOTTRON ENDOWED SCHOLARSHIP

Parker D. Sorenson (CE Junior)

THE ANDREW E. AND ELLEN M. SCOVILLE PRESIDENT’S SCHOLARSHIP FUND

Lindsay B. Sullivan (EE Junior)

SENIOR DESIGN SCHOLARSHIP

Kyle Forgette (ME Sophomore)

Andrew Wong (ME Junior)

SHIDLER SCHOLARSHIP FOR ENGINEERING

Stephen T. Ecsedy (MSE/GERMAN Senior)

Alexander L. Sawyer (EE Sophomore)

Yang Xu (MEM Senior)

THE SIKORSKY AIRCRAFT EUROTECH SCHOLARSHIP

Kevin A. Pierce (ENVE/GERMAN Junior)

SIMPLEX GRINNELL/TFS ENDOWED ENGINEERING SCHOLARSHIP

David A. Golfin (CHEG Senior)

Austin G. Lee (ME Junior)

SOCIETY OF HISPANIC PROFESSIONAL ENGINEERS SCHOLARSHIP

Andres Calleotero (EE Sophomore)

THE STANLEY WORKS ENDOWED ENGINEERING SCHOLARSHIP

Xiao Jie (Maggie) Li (UENGR Sophomore)

Angelika R. Zygo (CE Junior)

JACK E. STEPHENS SCHOLARSHIP

Michael T. Larson (CE Junior)

Eri A. Muto (ENVE Senior)

JOSEPH L. STERN, CLAIRE MORRIS STERN AND LINDA JOHANNA STERN SCHOLARSHIP

Meghan P. Negus (CHEG Senior)

ROBERT W. STRICKLAND ENDOWED SCHOLARSHIP

Matthew C. Baier (ME Senior)

Dipanjan Saha (ME Senior)

DAWN-MARIE SULLIVAN SCHOLARSHIP

Robert E. Kirschner (CSCI Junior)

TEAMQSI SCHOLARSHIP

Kerrin N. Ewing (ME Senior)

Tyler S. Plude (CSCI Junior)

TRAVELERS INSURANCE/CITIGROUP SCHOLARSHIP IN ENGINEERING

Alexander L. Sawyer (EE Sophomore)

TRIPLE B SCHOLARSHIP

Somtochukwu Okwuosah (EE Freshman)

Kenneth Miller (MEM Freshman)

UNILEVER CHEMICAL ENGINEERING SCHOLARSHIP

Lauren M. Kovacs (CHEG Junior)

Matthew J. Russo (CHEG Sophomore)

UNITED TECHNOLOGIES CORPORATION SCHOLARSHIP IN ENGINEERING

Christopher H. Anderson (ME Freshman)

Milos I. Atz (CHEG Senior)

Lauren M. Bradley (ME Sophomore)

Yan Cheng (ME Junior)

Kristen M. Colberg (BME Senior)

Jonathan M. Coppola (ME Senior)

Willem P. Dorff (ME Freshman)

Nathan J. Eckhardt (BME Sophomore)

Alec W. Fabbri (BME Sophomore)

Matthew R. Fedge (CHEG Senior)

Gabriella S. Frey (CHEG Junior)

Elise B. Gilcher (CHEG/GERMAN Junior)

Corrin M. Gosselin (ME Freshman)

Garrett L. Gruber (ME Senior)

William T. Hale (CHEG Senior)

Steven S. Hinkle (ME Junior)

Briana D. Hiscox (ME Junior)

Emily Itzkowitz (BME Junior)

Stephanie M. Knowlton (BME Junior)

Eric G. Leamon (ME Senior)

Mike R. Lengel (BME Freshman)

Jackson W. MacMillan (MSE Junior)

Lynsey A. Marchesseault (BME Freshman)

Tian J. McCann (BME Freshman)

Tashi P. McSweeney (ME Senior)

Delaney F. Patterson (BME Junior)

Christian J. Pelletier (ME Senior)

Kevin A. Pierce (ENVE/GERMAN Junior)

Nicole J. Piscopo (BME Junior)

Ivan V. Pozdnyakov (CSE Junior)

Jessica C. Rehaag (CHEG/GERMAN Senior)

Meredith C. Rittman (BME Freshman)

Holly A. Robillard (CHEG Junior)

Mikhail Rudinskiy (BME Senior)

Michael A. Stellon (BME Senior)

Peter Surovic (MEM Junior)

Manal B. Tahhan (ME Sophomore)

Delaney G. Turner (BME Junior)

Nicholas Wixom (ME Junior)

Jenna L. Wood (EE Freshman)

John R. Wood (EE Senior)

UCONN ENGINEERING ALUMNI ASSOCIATION SCHOLARSHIP

Jevic Jardeleza (CSE Junior)

UCONN’S OFFICE OF UNDERGRADUATE RESEARCH AWARDS

Kimberly Dout (CHEG Senior)

Leia Dwyer (CHEG Senior)

Ari F. Fischer (CHEG Junior)

Muhammad M. Khatri (EE Senior)

Breanne Muratori (CHEG Senior)

Christine Nykyforchyn (CHEG Senior)

VERGNANO/REDDINGTON FAMILY SCHOLARSHIP

Charles D. Young (CHEG Sophomore)

 

 

 
UConn
Engineering

Magazine

School of Engineering
261 Glenbrook Rd., Unit 3237
University of Connecticut
Storrs, CT 06269-3237
(860) 486-2221

UNIVERSITY OF CONNECTICUT - MAIN PAGE SCHOOL OF ENGINEERING - MAIN PAGE